Lov na mrkog medvjeda počinje 1. oktobra i traje do 15. maja sledeće godine.
Evo nekoliko ključnih situacija koje mogu dovesti do napada medvjeda:
Iznenadni bliski susret sa ženkom s mladima: Ženka medvjeda će agresivno reagirati ako osjeti da su njeni mladunci ugroženi. Ako se slučajno nađete u blizini mladih medvjeda, ženka može postati agresivna kako bi ih zaštitila.
Prilaženje povrijeđenom medvjedu: Povrijeđeni medvjed može postati agresivan iz straha ili zbog osjećaja ranjivosti. Pristupanje povrijeđenom medvjedu može ga natjerati da se brani.
Iznenadni bliski susret s medvjedom koji nemaju kuda odstupiti: Ako medvjed osjeti da mu je put blokiran ili da nema mogućnosti za bijeg, može postati agresivan u nastojanju da se obrani.
Pas koji nije na povodcu izazove medvjeda i zatim traži zaštitu vlasnika: Nepažnja vlasnika pasa može dovesti do situacije u kojoj pas izazove medvjeda, što može izazvati agresivnu reakciju medvjeda.
Prilazak medvjedu koji jede: Medvjed može postati agresivan ako se osjeti ugroženim dok jede. Ovo je posebno istinito ako je medvjed gladan ili ako se osjeća ranjivim.
Dolazak u bliski kontakt s medvjedom koji se ne boji ljudi (medvjed naviknut na ljude, problematični medvjed): Medvjedi koji su navikli na prisustvo ljudi, ili su postali problematični zbog bliskih interakcija s ljudima, mogu postati opasni. Oni možda neće reagirati tipično kao divlji medvjedi i mogu biti skloni agresiji.
U svakoj od ovih situacija, važno je izbjegavati paniku i ostati smiren. Pokušajte se polako udaljiti od medvjeda bez izazivanja dodatnog stresa ili agresije. Ako dođe do napada, pokušajte se obraniti najbolje što možete, ciljajući osjetljive dijelove medvjeda kao što su oči ili nos, i pokušajte pozvati pomoć što je prije moguće.